У Зеленського пропонують розширення "нормандського формату" за рахунок США та Великої Британії як підписантів Будапештського меморандуму
У команді кандидата в президенти України Володимира Зеленського пропонують розширення переговорів у "нормандському форматі" за рахунок США та Великої Британії, які є підписантами Будапештського меморандуму.
"Наша позиція не змінюється, йдеться про розширення "нормандського формату" за рахунок підписантів Будапештського меморандуму. Там якраз виходить і Росія, яка на сьогодні є учасником "нормандського формату", Велика Британія, яка займає більш ніж жорстку стосовно Росії позицію, і США, які сьогодні чинять більш ніж серйозний санкційний, міжнародний, геополітичний тиск на Росію", - сказав речник і експерт із загальнополітичних питань передвиборного штабу В.Зеленського Дмитро Разумков в ефірі телеканалу "112 Україна".
Він зазначив, що в рамках "нормандського формату" з'явився "Мінськ-2, до якого прив'язана велика частина санкцій стосовно РФ з боку міжнародного співтовариства. "Виходити і "ламати" цей формат буде дуже важко, і цим однозначно скористається Російська Федерація", - наголосив представник команди В.Зеленського.
Д.Разумков зазначив, що переговори Тристоронньої контактної групи в Мінську, як свідчить практика, не є ідеальним рішенням, але "це план верхнього рівня і за його кроками можна йти: припинити вогонь, розвести важке озброєння, обміняти заручників і військовополонених".
"Але те, що на сьогодні пропонує Російська Федерація, думаю, неприйнятно і для України, і для багатьох інших наших міжнародних партнерів. Тому що вони намагаються піти "від низу до верху" і провести вибори на окупованих територіях. На жаль, це може бути все що завгодно, але назвати це вільним волевиявленням не вийде. Це буде фактично той самий "референдум" у Криму або на окупованих територіях Луганської і Донецької областей", - пояснив він.
Відповідаючи на запитання про можливість прямих переговорів із Росією, Д.Разумков зазначив: "Якщо це буде спільна позиція України та наших міжнародних партнерів, і буде ухвалено рішення, що це дасть реальне позитивний посил і можливість врегулювати цей конфлікт, то це теоретично можливо. Але це досить важкий процес. Це має бути консолідована позиція і нашої країни, і тих держав, які нам на сьогодні допомагають боротися з війною на сході України та повернути окупований Крим".
Як повідомлялося, 23 березня, перед першим туром виборів президента, В.Зеленський у програмі "Інтерв'ю з кандидатом у президенти" на телеканалі ICTV наголосив, що не бачить іншого шляху вирішення конфлікту на Донбасі, окрім дипломатичного, і вважає найкращим форматом переговори з Російською Федерацією за участю США та ЄС.
"Я не бачу іншого шляху, як дипломатичне вирішення цього питання. На кону життя людей - це найдорожче, що у нас є. У нас є лише Мінські домовленості, які не працюють. Так, треба розширювати цей стіл переговорів, залучати США, Велику Британію, шукати новий формат цих переговорів. Але в будь-якому разі, лише дипломатичним шляхом", - сказав він.
В.Зеленський зазначив, що для врегулювання ситуації потрібні переговори з Росією, але вони мають бути "при свідках", представниках США та ЄС.
"Це найкращий формат. Я не знаю, як це спрацює. І не можу на себе взяти обіцянку, щоб уже завтра. Але припинення вогню і той самий "план Волкера" (спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер - ІФ), з яким ми зустрічалися і говорили. Я думаю, що можливо домовитися, ми розуміємо, з ким - з Росією, щоб на лінію розмежування ввести миротворців, потім вони переходять на наступний етап - у малі міста і села, а потім уже Донецьк і Луганськ", - зазначив він.