Вибори

Заборона України допускати на вибори російських спостерігачів суперечить зобов'язанням перед ОБСЄ

Директор Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ Інгіборг Солрун Гісладоттір висловила жаль щодо ухвалення Верховною Радою закону, який забороняє громадянам РФ бути офіційними спостерігачами на виборах в Україні, зокрема у складі місії БДІПЛ.

Як повідомляється в прес-релізі ОБСЄ, І.С.Гісладоттір у листі до Міністерства закордонних справ України висловила "своє глибоке розчарування у зв'язку з ухваленим парламентом законом, який закріпив таке обмеження".

"Рішення відмовити в можливості акредитації громадянам однієї держави-учасниці не має прецеденту і суперечить зобов'язанням усіх держав-учасниць запрошувати спостерігачів з будь-якої іншої держави-учасниці ОБСЄ, які можуть виявити бажання спостерігати за ходом виборів у тому ступені, в якому це дозволено законом", - йдеться в листі.

Директор БДІПЛ ОБСЄ наголосила, що спостерігачі, яких направляють для участі в місіях БДІПЛ зі спостереження за виборами, не представляють свою країну, а всю ОБСЄ. При цьому, за її словами, спостерігачі залишаються неупередженими і жодним чином не втручаються в процес виборів.

Закликаючи до подальшого розмірковування над цією проблемою, І.С.Гісладоттір написала, що спільні зобов'язання спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ "встановлюють чіткі стандарти поводження держав-учасниць одна з одною і без винятку застосовуються рівною мірою до кожної держави-учасниці", добросовісне виконання яких "важливе для відносин між державами".

Як повідомлялося, 7 лютого Верховна Рада ухвалила закон, яким заборонила громадянам Російської Федерації та особам, запропонованим російською стороною, бути офіційними спостерігачами на президентських, парламентських і місцевих виборах в Україні.

Згідно з документом, офіційним спостерігачем від іноземних держав і міжнародних організацій не може бути громадянин (підданий) держави, яка визнана Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом. Крім того, спостерігачем не зможе бути особа, запропонована державою-агресором або державою-окупантом.

Раніше БДІПЛ ОБСЄ передало до МЗС України електронний список довгострокових спостерігачів на президентських виборах, до якого включено двох кандидатів від Росії - жінок, 1990 та 1985 р. н.

7 лютого спецпредставник держдепартаменту США з питань України Курт Волкер заявив, що не проти допуску російських спостерігачів на українські вибори. "Україні потрібні спостерігачі БДІПЛ, щоб довести, що вона дотримується демократичних стандартів. Інакше у людей можуть виникати запитання щодо виборів", - написав К.Волкер у своєму акаунті у Twitter.

"Немає проблем, якщо до місії увійдуть російські спостерігачі, але працювати вони мають саме в рамках місії БДІПЛ. Жодних ігор тут бути не повинно. Україна має бути впевнена у власних демократичних інститутах", - наголосив він.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ