Економіка

Госпсуд Києва переніс розгляд позову Коломойського про повернення йому акцій ПриватБанку на 1 жовтня

Господарський суд Києва 24 вересня розпочав розгляд по суті позову екс-акціонерів ПриватБанку (Київ) Ігоря Коломойського і Triantal Investments Ltd. про визнання недійсним договору купівлі-продажу цього банку від 21 грудня 2016 року між Мінфіном та особами, що були на той момент акціонерами банку, й оголосив перерву до 1 жовтня.

Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна" з суду, засідання призначено на 14:00 1 жовтня.

"Сьогодні відбулося слухання справи по суті, перше судове засідання. Сторони виступили із доповідями. Також виступив і Національний банк проти задоволення позову в повному обсязі та зазначив, що повернення акцій його попереднім власникам відповідно до закону про систему гарантування вкладів фізосіб є неможливим", - повідомив представник НБУ за дорученням Віктор Григорчук.

За його словами, на наступному засіданні триватиме вивчення матеріалів справи, можливо, буде надано коментарі на вимогу суду.

"З урахуванням складності процесу, з урахуванням великого обсягу документів, які є доказом, ми просили проводити розгляд справи колегіально. Потрібно розуміти, що вперше подібну справу розглядає суд України... вперше застосовують ті чи інші норми права. Відмовили (у колегіальному розгляді справи - ІФ)", - зазначив юридичний радник ПриватБанку Андрій Пожидаєв.

Він пояснив, що за колегіального розгляду справи щонайменше троє людей можуть ухвалювати рішення.

Уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію НБУ і колишніх акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той момент були Коломойський і Боголюбов, ухвалив рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови і влив у його капітал понад 155 млрд грн. Екс-власники банку вважають здійснену націоналізацію, внаслідок якої вони повністю втратили свої акції, незаконною, тоді як ПриватБанк і держава вимагають від них додаткового відшкодування збитків.

Наприкінці лютого 2019 року Госпсуд Києва з другої спроби прийняв до розгляду позов Коломойського і Triantal, що володіли відповідно 41,6572% та 16,5748% акцій ПриватБанку, про визнання недійсним договору купівлі-продажу цього банку від 21 грудня 2016 року. Cуд також задовольнив клопотання позивачів і зажадав у відповідачів - Мінфіну, Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) і державного Укргазбанку - надати до 26 березня зазначений договір купівлі-продажу.

Під час слухань 9 квітня позивачі заявили клопотання про розширення переліку своїх вимог пунктом щодо повернення їм акцій ПриватБанку, і суд задовольнив це клопотання. Водночас суд відхилив клопотання Мінфіну, який просив залишити позовну заяву без розгляду.

Тоді ж до списку відповідачів було додано Нацбанк України, НКЦПФР, ПриватБанк, а також зберігачів Укрексімбанк та "Солід Дніпро".

Потім засідання суду за позовом неодноразово переносили, а клопотання відповідачів про відвід судді Людмили Шкурдової відхиляли.

Нині сторони провадять також численні інші судові спори і в Україні, і в зарубіжних юрисдикціях. Зокрема, Окружний адміністративний суд Києва 18 квітня 2019 року за позовом Коломойського скасував рішення про націоналізацію ПриватБанку, а Кабмін, Нацбанк і сам банк у травні оскаржили це рішення.

Окрім того, в липні відбувся розгляд апеляційної скарги в Лондонському суді у спорі між ПриватБанком і його екс-акціонерами, оскільки Високий суд Лондона 4 грудня 2018 року визнав таким, що не відповідає його юрисдикції позов ПриватБанку. Суд також вирішив скасувати виданий як забезпечувальний захід міри наказ про всесвітній арешт активів Коломойського та Боголюбова і ще шести компаній на суму понад $2,5 млрд, проте він залишається в силі до розгляду апеляції. Оголошення рішення очікується не раніше за жовтень цього року.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ