ЄС має намір посилити боротьбу з відмиванням грошей
Єврокомісія має намір наділити європейський регулятор - Європейську банківську асоціацію (EBA) - додатковими ресурсами для розслідування руху і відмивання кримінальних грошових потоків, повідомляє Financial Times з посиланням на вищих функціонерів ЄК.
Окрім того, паралельно Єврокомісія передбачає надання нещодавно утвореній прокуратурі ЄС право на відкриття з 2025 року справ щодо фінансування терористичної діяльності. В рамках цих двох ініціатив планується, зокрема, розслідувати походження не менше $ 30 млрд, які протягом року потрапили в Євросоюз з Росії та інших країн СНД через Danske Bank. Наразі деякими правами перевірки банків стосовно відмивання грошей користується ЄЦБ, але його заходи не входять до особливої європейської програми з боротьби з незаконними фінансовими операціями. Крім того, відповідальність за боротьбу з відмиванням коштів лежить здебільшого на національних регуляторах.
Нині, згідно з планами, європейська прокуратура зможе не тільки розслідувати фінансові злочини, пов'язані з використанням бюджетів європейських країн, але і починати кримінальне переслідування. З подібною ініціативою погодилися 22 з 28 країн ЄС. Для прийняття остаточного рішення з розширення відповідальності двох наглядових органів потрібна згода всіх членів союзу.
Лондон одним з перших заявив про необхідність перевірки грошових потоків з СНД. Британська влада почала перевірку банків країни на участь у відмиванні грошей з Росії ще в березні 2017 року. У листопаді 2017 року до процесу підключилася Франція. Після отруєння Сергія і Юлії Скрипалів в березні 2018 року, Лондон анонсував заходи з боротьби з незаконними "російськими грошима" в країні, а також проаналізував законність виданих росіянам інвестиційних віз. У травні в Великій Британії була опублікована доповідь парламенту про корупцію російських бізнесменів. Лондон пригрозив розкрити імена росіян, які приховують свої гроші в британських офшорах. Наразі розкривати подібні дані мають лише банки метрополії. У Москві назвали позицію Лондона з боротьби з відмиванням грошей "дволикою". У той же час, затвердження цих заходів в Лондоні поки не відбулося.