Економіка

Боротьба ЄС із залежністю від російських енергоносіїв обійшла стороною імпорт вугілля з РФ

Євросоюз, який прагне знизити залежність від російського природного газу, залишив без уваги масштаби споживання російського енергетичного вугілля, частка якого в імпорті ЄС останнім часом порівняно із газом набула масштабів.

У щоквартальній доповіді Європейської комісії з ринків електроенергії, який проаналізували експерти Interfax Energy, йдеться про те, що у вересні-листопаді 2017 року частка Росії в імпорті вугілля до ЄС становила 42%. На другому місці серед постачальників виявилися США, з великим відривом - їхня частка лише 18%. Далі йдуть Колумбія (14%) і Австралія (13%).

"Високу частку російського вугілля в імпорті можна пояснити конкурентоспроможною ціною, - вважають в Єврокомісія. - Проте, варто також зазначити, що ставки фрахту для імпорту з Росії також нижчі, що є перевагою для російського вугілля".

Однак перспективи імпорту вугілля до ЄС видаються вкрай непевними, оскільки як на національному, так і на загальноєвропейському рівні вживаються заходи для поетапної відмови від цього виду палива.

У вересні-листопаді 2017 роки ЄС збільшив закупівлі вугілля за межами регіону порівняно з аналогічним періодом 2016 року, проте порівняно з осінню 2015 року імпорт впав на 13%, а відносно 2014 року - на 21%. Зниження імпорту спостерігається, незважаючи на скорочення внутрішнього видобутку в Євросоюзі, що свідчить про зменшення ролі вугілля у виробленні електроенергії, зазначає Єврокомісія.

Брюссель намагається просувати реформи, які ускладнять участь вугільних електростанцій у державних аукціонах на отримання субсидій. Крім того, затверджено правила, які можуть прискорити закриття вугільних електростанцій, зокрема й директиву ЄС "Про якість атмосферного повітря і заходи його очищення", що спрямована на боротьбу з викидами в атмосферу забруднювальних речовин.

Раніше Єврокомісія затвердила національні програми компенсації комунальним підприємствам за закриття старих вугільних електростанцій. У Німеччині така програма обсягом 1,6 млрд євро стартувала в травні 2016 року.

"Старі електростанцій, що працюють на вугіллі, не зможуть витримати постійні витрати з тарифами на викиди парникових газів у 12-13 євро за тонну, не кажучи вже про 15-20 євро за тонну", - заявив в інтерв'ю "Інтерфаксу" аналітик європейського ПЕК у Sandbag Дейв Джонс.

За його словами, генкомпанії в окремих країнах, зокрема й Німеччині, чекають від регуляторів подальших роз'яснень, щоб остаточно визначитися із закриттям вугільних ТЕС.

Частка вугілля в генерації електроенергії в ЄС становить у середньому 20-25%, у східному блоці (Польща, Болгарія та інші) вона значно вища.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ