Світові поставки нафти через конфлікт на Близькому Сході вже знизилися на 12 млн б/д, у квітні втрати можуть подвоїтися - голова МЕА
Світова пропозиція нафти на тлі конфлікту на Близькому Сході вже знизилася на 12 млн барелів на добу (б/д), за підсумками квітня втрати можуть бути вдвічі більшими, вважає голова Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль.
"Зараз ми втрачаємо 12 млн б/д, що більше, ніж у дві попередні нафтові кризи разом узяті. Що стосується природного газу: від скорочення російського експорту ми втратили близько 75 млрд куб. м. Сьогоднішні втрати їх перевищують. Це означає, що нинішня криза більша, ніж усі попередні кризи разом узяті", - сказав Біроль у подкасті CEO Норвезького суверенного фонду (NBIM) Ніколая Тангена.
Він зазначив, що у квітні ситуація зі світовою пропозицією нафти і СПГ може погіршитися.
"У березні вже було відправлено деякі вантажі нафти і газу з Близького Сходу, ще до війни, і вони досі надходять у порти країн призначення. Але у квітні цього вже не буде. Це означає, що, навіть за нашими скромними оцінками, втрати нафти у квітні будуть удвічі більшими, ніж у березні. Додатково до цього будуть втрати СПГ", - попередив голова МЕА.
Біроль вважає, що скорочення пропозиції енергоресурсів неодмінно позначиться на інфляції, особливо в країнах, що розвиваються. Він припустив, що деякі з них можуть скоро перейти до регулювання енергопостачання.
"Ми багато говоримо в газетах про Європу, Японію або Австралію та Південну Корею. Але найбільша проблема, на мій погляд, - у країнах, що розвиваються. Найбільше постраждали економіки країн-імпортерів нафти і газу, насамперед в Азії. І звичайно ж, дуже скоро це перекинеться на Африку, Латинську Америку та інші регіони", - сказав Біроль.
За оцінкою голови МЕА, внаслідок конфлікту на Близькому Сході збитків зазнали близько 40 ключових енергетичних активів на Близькому Сході: "Деякі з них понівечені незначно, але деякі - серйозно або навіть дуже серйозно".
Біроль додав, що вжиті країнами МЕА заходи з вивільнення резервів нафти є важливими, і припустив нові поставки із запасів з їхнього боку, однак наголосив - найголовнішим завданням на сьогодні є відкриття Ормузької протоки.