Експортне мито на олійні позбавило Україну унікальної ніші на ринку ЄС – думка
Польська асоціація олійних підприємців звернулася до Європейської Комісії з вимогою зобов’язати уряд Польщі скасувати заборону на імпорт українського ріпаку, повідомили представники Американської торговельної палати (ACC) під час пресбрифінгу в Києві в середу.
За їх словами, польські заводи відчувають гострий дефіцит сировини та зацікавлені в українському ріпаку через коротке логістичне плече та незалежність від ризиків судноплавства в Чорному морі.
Експерти наголосили, що це створює унікальне вікно можливостей для українського експорту, проте чинне 10% мито на сою та ріпак перешкоджає реалізації національних інтересів.
"Зараз інтереси вузького кола переробників переважують загальнодержавні. Україна мала стратегічну перевагу в ЄС завдяки постачанню ріпаку без ГМО. Проте запровадження мита зробило нас неконкурентоспроможними, вибивши з цієї унікальної ніші", - зазначили учасники заходу.
Окрему увагу на брифінгу приділили критичній різниці у вартості логістики. За даними АСС, транспортування готової олії до кінцевого споживача в Європі коштує українському переробнику $100–120 за тонну. Водночас логістика сировини, зокрема насіння ріпаку чи сої, для європейського заводу становить лише $20–30 за тонну. Різниця у $80–90 на кожній тонні — це логістичний програш української переробки через відсутність власного флоту та дорогу залізничну логістику.
У бізнес-об’єднанні акцентували, що більшість дрібних і середніх аграріїв так і не опанували механізм самостійного експорту вирощених сої та ріпаку.
"Самостійно експортувати сільгоспвиробники не можуть, оскільки не мають власної логістичної інфраструктури, зокрема залізничних вагонів, та прямого виходу на порти. Крім того, робота на зовнішніх ринках вимагає формування великих партій товару та наявності валютних контрактів, що є недоступним для окремого господарства. Як наслідок, фермер змушений продавати врожай внутрішньому переробнику на 10% дешевше, фактично субсидуючи його транспортну неефективність за рахунок власної рентабельності", — розповіли фахівці.
В ACC підкреслили, що через дію експортного мита та штучне зниження внутрішніх цін сукупні втрати українських аграріїв вже сягнули 17 млрд грн.
Як повідомлялося, згідно із законом № 4536-IX від 16 липня 2025 року, в Україні з 4 вересня 2025 року запроваджено 10% вивізне (експортне) мито на насіння ріпаку та соєві боби. Документ передбачає поступове зниження ставки на 1% щороку, починаючи з 1 січня 2030 року, до рівня 5% у 2035 році. Водночас закон містить пільговий режим для безпосередніх виробників і кооперативів, які звільняються від сплати збору при експорті власновирощеної продукції.