Інтерфакс-Україна
11:31 11.03.2026

НСАУ закликала уряд не передавати атестацію архітекторів під контроль держкомісії

2 хв читати

Національна спілка архітекторів України (НСАУ) звернулася до Кабінету міністрів та Міністерства розвитку громад і територій із застереженнями стосовно запропонованої реформи системи професійної атестації архітекторів.

Направлений лист став реакцією на оприлюднений проєкт наказу міністерства "Про затвердження Положення про Атестаційну архітектурно-будівельну комісію", яким передбачається створення нової комісії для оцінювання професійної компетентності архітекторів.

На думку НСАУ, запропонована модель викликає суттєві застереження щодо її відповідності принципам професійного самоврядування та європейської практики регулювання професій.

За оцінкою професійної спільноти, централізація атестації в органі виконавчої влади не покращила ситуацію у галузі. Навпаки, у 2024 році саме міністерство публічно констатувало зниження якості проєктної документації. Водночас, за даними професійних опитувань, близько 40% архітекторів станом на кінець того року змінили сферу діяльності.

У листі підкреслюється, що в європейській практиці професійна атестація архітекторів здійснюється професійними інституціями або саморегулівними організаціями через делеговані державою повноваження. Держава визначає нормативну рамку та здійснює нагляд, але не проводить безпосередню оцінку професійної компетентності.

Запропонована модель Атестаційної архітектурно-будівельної комісії, на думку НСАУ, фактично створює адміністративно підконтрольну структуру центрального органу виконавчої влади, де навіть не гарантовано домінування практикуючих архітекторів. Це суперечить базовому принципу професійної експертизи — коли фахівців оцінюють фахівці.

Крім того, архітектори звертають увагу на організаційні проблеми наявної системи. За свідченням викладачів університетів та учасників програм підвищення кваліфікації, вищі навчальні заклади фактично лише видають свідоцтва про проходження навчання, тоді як ключові рішення зосереджено в міністерстві. Така модель створює додаткові адміністративні бар’єри і не відповідає принципам прозорості та професійної незалежності.

У зв’язку з цим НСАУ пропонує уряду зберегти функцію професійної атестації за нею як інституцією професійного самоврядування. Серед ключових пропозицій: повернутися до періоду воєнного стану в країні та протягом трьох років після його завершення - до попередньої моделі атестації. На цей же період зберегти чинні сертифікати архітекторів без обов’язкового підтвердження, узгодити систему професійної атестації з принципами самоврядування та європейськими стандартами регулювання професій.

На думку НСАУ, реалізація таких підходів дасть змогу відновити довіру до системи атестації, забезпечити професійну незалежність архітекторів та гармонізувати національну модель регулювання професії з європейською практикою.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Закон про об'єднання енергоринків дозволяє бізнесу швидко впроваджувати європейські технологіі генерації – RSE Group Ukraine

Єврокомісар з питань енергетики закликав готуватися до тривалої енергетичної кризи

Обсяг кредитів у березні зріс на 2,4%, а депозитів зменшився на 0,5% – НБУ

ЄС уклав дві гарантійні угоди з ЄБРР на EUR363 млн для нових кредитів стартапам та МСП в Україні до EUR2,9 млрд

Обсяг сплачених "Філіп Морріс" податків в Україні у І кв. зріс на 18%

Єврокомісар Кос: найближчими днями ЄС надасть Україні EUR2,7 млрд

Єврокомісар Кос: зараз гарний час інвестувати в Україну

Єврокомісія розширює гарантії ЄС для надання ЄІБ Україні EUR600 млн на нагальні проєкти відновлення

Єврокомісія оголосила про заходи проти впливу енергетичної кризи

Україна допускає можливість закриття у 2026р переговорів з ЄС принаймні за одним з шести кластерів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА