Економіка

Київрада пропонує приватизувати Житній ринок з умовою капремонту за три роки

Київська міська рада оприлюднила проєкт рішення, згідно з яким запропоновано приватизувати Житній ринок, з умовою збереження функціоналу, зовнішнього вигляду та цілісності майнового комплексу та обов'язковим ремонтом протягом трьох років.

Згідно з текстом проєкту рішення Київради, КП "Житній ринок" (Верхній Вал, 16) вилучається з переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, аукціон з продажу єдиного майнового комплексу Житнього ринку має бути здійснено через електронну торгову систему "Прозорро.Продажі".

Депутат Київради (фракція "Голос") Тарас Козак пояснив таку зміну рішення про долю Житнього ринку економічною доцільністю.

"Відремонтувати коштом бюджету Києва - не варіант, під час війни це далеко не пріоритет. Та й не вміє місто це робити ефективно. Віддати в оренду/управління - не варіант - уже неодноразово пробували, безуспішно. Вартість капіталовкладень для приведення Житнього ринку в адекватний стан коливається, за наявною в мене інформацією, від 118 до 700 млн грн. Сам схиляюся до цифри 400-500 млн грн. Приблизно EUR10 млн. Чи знайдеться орендар/управитель, який інвестує таку космічну суму в чужий об'єкт? Не вірю! До того ж, часто за орендою ховається тіньовий викуп, за смішною ціною. Бачили таке багато разів", - написав він у фейсбук-дописі.

Саме тому варіант приватизації на відкритому аукціоні він вважає оптимальним.

"Якщо зробити правильно, ціна на такому аукціоні може зрости в рази. І точно буде максимальною з можливих варіантів. Виручені від продажу кошти можна буде використати і на допомогу ЗСУ, і на інші потреби міста", - пояснив Козак.

"Оренда сама по собі, є недієздатною бізнес-моделлю. Практику, коли орендар інвестував в об'єкт, а потім має право викупити його без аукціону, найближчим часом буде скасовано (законопроєкт №12230 ухвалено за основу 16 січня - ІФ-У). Таким чином, єдиним варіантом залучити інвестиції в проєкт є приватизація", - прокоментував агентству "Інтерфакс-Україна" засновник і СЕО інвесткомпанії Inzhur Андрій Журжій.

Як повідомлялося, інвестфонд Inzhur у квітні 2024 року заявив про необхідність провести приватизаційний аукціон для викупу будівлі Житнього ринку в Києві з комунальної власності. Раніше 18 березня департамент комунальної власності КМДА призначив тендер на оренду Житнього ринку на 25 березня, а пізніше переніс на 15 квітня. Стартова ціна була встановлена в розмірі 2,4 млн грн на місяць. Після суспільного резонансу Київська міська держадміністрація призупинила проведення аукціону і повідомила про намір розробити нові умови і вимоги до інвестора.

Журжій нагадав, що будівлю Житнього ринку заборонено до експлуатації рішенням суду у зв'язку з неналежним техстаном.

"Там немає ні пожежної сигналізації, ні вентиляції, ні бомбосховища, ні умов для маломобільних груп. За нашими оцінками, капремонт будівлі потребує 500-700 млн грн інвестицій", - повідомив Журжій.

Згідно з проєктом рішення Київради запропоновано прописати в тексті договору вимоги збереження функціоналу, зовнішнього вигляду Житлового ринку, зобов'язати покупця протягом трьох років із дати купівлі здійснити капремонт. У разі невиконання власником зобов'язання щодо здійснення капітального ремонту впродовж трьох років із дати купівлі - громада має викупити об'єкт.

"Інвестор, який купить цю будівлю на аукціоні, а потім інвестує в її капремонт і адаптацію під сучасні вимоги 500-700 млн грн, потім років 10-15 буде окупати ці інвестиції. Саме тому приватизація є найкращою гарантією того, що Житній не отримає долю Сінного ринку", - вважає Журжій.

Згідно з проєктом перетворення Житнього ринку, розробленим Inzhur спільно з міжнародною компанією Colliers та українською архітектурно-інжиніринговою компанією AVR, тут запропоновано розвивати багатофункціональний простір (традиційний ринок; фудхол; культурний центр; місце для подій). Метою є зробити простір інклюзивним, безпечним, екологічним та енергоефективним. Сам Житній ринок має потенціал стати бізнес-інкубатором для українських фермерів та виробників їжі, а під час капітального ремонту та оздоблення оновленого ринку пріоритет віддаватиметься саме українським бізнесам. Кількість відвідувачів після оновлення може зрости до 10 тис. щодня.

"Житній ринок має отримати охоронний статус. І тоді ідеї оренди/продажу не викликатимуть страх у громади Києва. Майбутній орендар/власник не повинен боятися статусу нововиявленої пам'ятки - отримає унікальний об'єкт, а місто повинно насамперед захищати свою історію та цінності", - написала депутатка Київради Євгенія Кулеба у фейсбук-дописі.

Житній ринок на київському Подолі безперервно існує щонайменше з XI століття. 1980 року за проєктом групи київських архітекторів було споруджено будівлю критого ринку, яка стала найбільшою в Європі (майже 2 тис. торгових місць). Його фасад оформлено металевими панно на тему історії Київської Русі.

kmr.gov.ua/uk/content/proekt-rishennya-kyyivskoyi-miskoyi-rady-28977?fbclid...

www.facebook.com/znenya.kuleba/posts/10159341405234229?ref=embed_post

www.facebook.com/t.m.kozak

www.facebook.com/story.php?story_fbid=28093613276948746&id=100001803482161…

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ