У межах держкомпенсації в Київській області розміновано 487 га сільгоспземель Інституту картоплярства
Національний оператор протимінної діяльності UDS очистив першу ділянку в межах Державної програми компенсації розмінування земель сільгосппризначення: ідеться про земельний масив у 487 га в Київській області, що належить Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України, повідомило Міністерство економіки.
Згідно з повідомленням, розмінування, яке проводив оператор UDS, тривало з жовтня до кінця грудня 2024 року.
"Це чудова новина, тому що ми і запускали програму компенсацій для того, щоб ще більше агроземель поверталося до використання. І те, що першу ділянку здали вже в січні, - це дуже гарний початок року. Загалом Центр гуманітарного розмінування підписав з операторами 47 угод на очищення понад 9,5 тис. га земель сільськогосподарського призначення. Це буде значний внесок для посилення безпеки людей, які проживають на територіях, що зазнали впливу бойових дій, а також економічної активності в цих регіонах", - сказав заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний, якого цитують у повідомленні.
За даними Мінекономіки, у розмінуванні земель брали участь 78 саперів за наявності п'яти фельдшерів. До роботи також залучалися машини розмінування. Під час роботи було виявлено залишки малих артилерійських снарядів і боєприпасів ручних протитанкових гранатометів, які було знищено. Загалом було вилучено 623 кг залишків війни - уламків боєприпасів та інших елементів.
Вартість розмінування ділянки склала 15 млн грн, що на 55% нижче від очікуваної вартості, розрахованої для проведення закупівель. В аукціоні за право розмінувати ділянку змагалися п'ять операторів. У результаті вартість розмінування знизилася на 17 млн грн. У підсумку очищення 1 га території коштувало 30,8 тис. грн.
Програма компенсації фермерам вартості розмінування земель сільськогосподарського призначення запрацювала у вересні 2024 року. Вона передбачає 100% покриття вартості розмінування земель, що проводитиметься, і 80% компенсації за землі, які вже розміновано і у фермера є підтверджувальні документи. У 2024 році в межах цієї програми використано понад 500 млн грн. У держбюджеті на 2025 рік на ці потреби закладено ще 1 млрд грн, зазначили в Мінекономіки.