Держпрограма розвитку мінерально-сировинної бази націлена на пошук стратегічних копалин
Оновлена загальнодержавна програма розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року, ухвалена законом Верховної Ради від 18 грудня, передбачає концентрацію зусиль на пошуку стратегічних і критичних корисних копалин, написав у фейсбуці ексголова Державної служби геології та надр України (Держгеонадр) Роман Опімах.
"Кодекс про надра отримав дефініції "стратегічна сировина" і "критична сировина", а також порядок їх визначення та затвердження переліків відповідних ділянок надр, що надаватимуться в користування шляхом проведення аукціонів або конкурсів УРП", - зазначив він.
Міністерство економіки України за спеціальною методикою обиратиме стратегічні та критичні металеві руди або неметалеві корисні копалини загальнодержавного значення, їхній перелік затверджуватиметься урядом.
"Актуалізована програма передбачає концентрацію зусиль на пошуку саме стратегічних і критичних корисних копалин, проведення робіт для приросту їхніх ресурсів (35% від бюджету)", - повідомив Опімах.
Зокрема, прогноз приросту кольорових і легуючих металів за наступні шість років відповідно до документа становить +252 млн тонн, рідкісних і рідкісноземельних металів - + 382 тис. тонн.
"Необхідні кошти для виконання завдань програми становлять 258 млн грн на рік, що в шість разів економніше порівняно з попередньою редакцією закону, фінансування якого практично не здійснювалося", - наголосив він.
Як пояснив ексголова Держгеонадр, джерелом фінансування заходів програми є спецфонд, наповнення якого має здійснюватися суб'єктами господарювання за рахунок відрахування частки рентної плати з видобутих корисних копалин і частини вартості придбаного спецдозволу на користування надрами.
"Інформація про родовища та прояви корисних копалин, що містять критичну та стратегічну сировину, має бути оприлюднена у вільному доступі в Інтернет. Такі дані мають містити оцінку міжнародної класифікації РК (Рамкової класифікації - ІФ-У) ООН", - доповнив він.
Як повідомлялося, Верховна Рада України 245 голосами "за" 18 грудня ухвалила закон про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року.
За словами Опімаха, ухвалення цього закону є одним із шести індикаторів виконання програми UkraineFacility в частині розділу "Управління критично важливими матеріалами", пакета допомоги Євросоюзу на EUR50 млрд для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України.