Економіка

Пишний констатує відсутність будь-якого тиску на НБУ за 2 роки його каденції

Національний банк України зберігає незалежність та в умовах розпочатої Росією повномасштабної війни, що допомагає центробанку досягати ефективності у своїй роботі, заявив голова НБУ Андрій Пишний, призначений на цю посаду 7 жовтня 2022 року.

"Я не відчував за ці два роки якогось тиску або потреби певним чином нагадувати про незалежність Національного банку. Незалежність Національного банку – це мета і ресурс, тому що це дозволяє будувати зовсім інший рівень довіри до нашої політики", – сказав він в інтерв'ю агенції "Інтерфакс-Україна".

За його словами, сьогодні всі перебувають під тиском обставин, які формує війна, проте станом на зараз команді центробанку вдається бути достатньо ефективною у реалізації політики взаємодії, відкритого діалогу, обґрунтування своєї позиції та донесення до всіх стейкхолдерів важливості збереження інституційної незалежності НБУ як загального ресурсу .

Пишний зазначив, що дуже багато часу витрачає на комунікації, горизонтальну дипломатію та пояснення позиції Нацбанку.

"Можливо, в деяких речах я навіть відчуваю, що десь недостатньо. І тоді я починаю робити більше, тому що, якщо ти пояснив позицію, якщо ти її обґрунтував, то принаймні превентивно відреагував на можливі ризики", – додав він.

Як позитивні результати він навів приклад 2023-2024 рр., коли джерелом фінансування оборонних потреб став внутрішній борговий ринок, а не емісія.

Пишний також зауважив у відповідь на твердження деяких ЗМІ, що перед нещодавнім візитом місії МВФ до України на Національний банк тиснуть міжнародні партнери з метою більшої девальвації гривні. За його словами, у рамках місії з МВФ дійсно обговорюється динаміка різних макропоказників, дефіцит та курс зокрема.

"Моделюємо базові сценарії, альтернативні, дивимося на ситуацію. Тому що для нас такі місії – це можливість скористатися експертизою і провести стрес-тестування нашого бачення.

Але чи визначає курсову політику будь-хто, крім Національного банку? – Ні, це виключно відповідальність НБУ", - наголосив голова центробанку.

Водночас він зазначив, що в умовах війни важливо "якнайчіткіше усвідомити для себе, що ти не функціонуєш у вакуумі. І оця вежа зі слонової кістки – вона в принципі неможлива ".

За словами Пишного, йому вдається підтримувати розпочатий ще першого дня ефективний діалог із міністром фінансів Сергієм Марченком, який разом із переосмисленням підходів дозволив відновити ринок внутрішнього боргу і відмовитися від емісійного фінансування бюджетного дефіциту.

"Я дуже сподіваюся, що так буде й надалі, незважаючи на нові виклики у вигляді розширення дефіциту бюджету", – наголосив голова Нацбанку.

Коментуючи на прохання агентства розбіжність позицій з Мінфіном щодо доцільності підвищення заднім числом податку на прибуток банків у 2024 році з 25% 50%, Пишний зазначив, що розуміє позицію міністра, який її чітко пояснює, що це була єдина можливість прийняти на рівні парламенту пакет податкових ініціатив.

Водночас, голова НБУ наголосив, що центробанк залишився при своїй думці про небажаність такого підвищення і обстоював його до останньої можливості.

"Ми залишаємося дуже відкритими до діалогу. Є необхідність обговорити? - Давайте. Є потреба обґрунтувати? - Давайте. Але ми залишаємо за собою право сказати "ні". Або сказати "не вчасно". Або сказати "давайте це зробимо іншим способом, який насправді не створить додаткових ризиків". І так крок за кроком", – підсумував Пишний.

Загалом він наголосив, що мандат Нацбанку – цінова, фінансова стійкість та підтримка економіки, важливим компонентом якого є незалежність, яка чітко визначена законом про НБУ, і говорити про те, що зараз необхідно його переглянути, недоцільно.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ