Міністерська група G7+ закликає світову спільноту терміново активізувати зусилля з підтримки українського енергетичного сектору
Міністерська група G7+ на рівні глав МЗС зустрілася на полях 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, щоб підтвердити непохитну підтримку України перед обличчям атак РФ на українську енергетичну інфраструктуру.
У заяві за результатами міністерської зустрічі G7+ щодо підтримки енергетичного сектору України наголошується, що країни схвалюють подальші зобов'язання з надання фінансування та підтримки в негрошовій формі для покриття нагальних потреб українського енергетичного сектору, включно з ремонтом пошкоджених електростанцій і систем централізованого теплопостачання, розгортанням нових розподілених джерел енергії, аварійним резервним живленням критично важливих служб і пасивним захистом енергетичної інфраструктури.
"Ми закликаємо світове співтовариство терміново активізувати зусилля в цьому напрямі та надати Україні всю необхідну допомогу", - йдеться в тексті заяви, розміщеній на сайті Держдепартаменту США.
Міністерська група також наголошує на важливій роботі міжнародних партнерів, банків і Фонду енергетичної підтримки України (Ukraine Energy Support Fund) Енергетичного співтовариства в цьому напрямі.
"Ми закликаємо міжнародних партнерів збільшити свої фінансові внески, зокрема до останнього фонду, щоб підвищити стійкість України наступної зими", - йдеться в заяві.
Міністри також наголосили, що обізнані про необхідність міжнародної допомоги для захисту енергетичної інфраструктури від атак, зокрема шляхом зміцнення спроможностей протиповітряної оборони України країнами-учасницями, і підтвердили готовність продовжувати надавати таку допомогу.
Крім того, глави МЗС знову засудили захоплення Росією і триваючий контроль та мілітаризацію української Запорізької АЕС, що загрожує енергетичній безпеці.
"Посилаючись на резолюцію ГА ООН від 11 липня "Безпека та збереження ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою АЕС", ми наголошуємо на тому, що Запорізька АЕС має повернутися під повний суверенний контроль України відповідно до принципів МАГАТЕ та під його незалежним наглядом", - ідеться в заяві.
Міністерська група також переконана, що відновлення енергетичної системи України в короткостроковій і довгостроковій перспективі відповідає інтересам підвищення глобальної енергетичної безпеки та стійкості.
Глави МЗС рішуче засудили постійні удари Росії по енергетичній інфраструктурі України та містах у всій Україні, які посилилися від березня 2024 року та "серйозно загрожують енергетичній безпеці України і доступу українського народу до критично важливих послуг, включно з електроенергією, теплом і водою, в холодні зимові місяці, що можуть стати найсуворішими для України принаймні від моменту здобуття нею незалежності".
Група наголосила також на регіональних наслідках таких атак, зокрема для енергетичної безпеки Республіки Молдова. "Росія має припинити свою агресивну війну і заплатити за завдані нею збитки", - закликали міністри.
Міністри підтвердили свою прихильність підтримці негайного, середньострокового і довгострокового відновлення й реконструкції України, а також наголосили на важливості прихильності України реформам, що сприяють розвитку бізнесу, які створять рівні умови для інвестицій в енергетичний сектор.
"Ми наголошуємо на важливості впровадження Національного плану з енергетики та клімату і моніторингу цього процесу. Ми продовжимо підтримувати зусилля українського уряду і народу в цих починаннях", - ідеться в тексті.
Крім цього, глави МЗС наголосили на важливості впровадження реформ в енергетичному секторі відповідно до шляху приєднання до ЄС і виконання зобов'язань за Договором про енергетичне співтовариство, включно зі стандартами корпоративного управління, що відповідають стандартам ОЕСР.
"Це особливо важливо напередодні зими, з огляду на масштаби ремонтних робіт і потреби в новій енергетичній інфраструктурі", - йдеться у заяві.