Інтерфакс-Україна
16:01 06.04.2026

Субкультури, різноманіття, меморіалізація і люди, завдяки яким функціонує держава, серед рекомендованих тем по "Тисячовесні"

3 хв читати
Субкультури, різноманіття, меморіалізація і люди, завдяки яким функціонує держава, серед рекомендованих тем по "Тисячовесні"
Фото: Мінкультури

Серед рекомендованих тем для створення культурного продукту по програмі "Тисячовесна" люди, завдяки яким функціонує держава, блекаути, молодіжні субкультури, різноманіття і меморіалізація, йдеться в сайті ініціативи.

На початку квітня Міністерство культури дало старт подачі конкурсних заявок за ініціативою з підтримки українського культурного продукту "Тисячовесна".

Згідно ініціативи "підтримку отримають проєкти у семи напрямах: ігрові фільми та серіали, неігрові (документальні) фільми та серіали, анімаційні фільми та серіали, фільми та серіали для дитячої аудиторії, сучасна музика, перформативне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальні шоу та відеоролики для соціальних мереж.

Серед рекомендованих тем для створення культурного продукту: українська історія, сили безпеки й оборони України, життя під час війни, загальнолюдське, збереження та розвиток української мови, видатні діячі, фольклорна спадщина, викрадене мистецтво, соціально важливі професії, свідомі громадяни, майбутнє України, безбар’єрність, ментальне здоров’я, природна спадщина.

Зокрема, в українській історії рекомендується звертатися до таких тем: Київська Русь; давній зв’язок України з Європою; Запорозька Січ як унікальний демократичний феномен; Гетьмани та їхні державницькі проєкти; Кирило-Мефодіївське братство, культурне відродження; голодомор – геноцид українського народу; розстріляне відродження та знищення української інтелігенції; Чорнобильська катастрофа; історія здобуття Незалежності; визначні дати, національні свята та пам’ятні дні.

У темі життя під час війни рекомендується висвітлювати: свідків Другої світової та нинішньої війни; перебування в окупації; евакуація із зони бойових дій та прифронтових територій; примусову депортація українських дітей до РФ; втрату домівки; інтеграцію ВПО; вимушену міграція; тему дітей війни; втрату близьких людей; блекаути; маленькі радості під час великої війни; повернення у звільнені міста; волонтерство, благодійність та взаємодопомога.

У темі "Загальнолюдське" пропонується розповідати історії про: ідентичність та пошук себе; цінність життя; гідність та волю; історії світла, добра, щирості та любові; молодіжні субкультури; підліткова ідентичність; емоційна близькість у час цифрових відстаней; пошук справедливості; взаємодопомога, дружба, повага, прийняття різноманіття, протидія булінгу та агресії; людська вразливість і сила.

У темі "Викрадене мистецтво" рекомендується звертатися до: історії українських музеїв, що були обікрадені російськими окупантами; зруйнованих храмі України; знищення культурних пам’яток: архітектурні споруди, старовинні будинки, унікальні музеї, культурні центри, розкішні палаци, що стали цілями російських обстрілів.

Висвітлюючи соціально важливі професії, пропонується розповідати історії про: пожежників, рятувальників, медиків, парамедиків, енергетиків, комунальників, залізничників, працівників критичної інфраструктури, вчителів і викладачів, соціальних працівників, психологів, реабілітологів, людей, завдяки яким функціонує держава.

Серед іншого, рекомендується звертатися до тем: волонтерство, благодійність та меценацтво; плата податків; легальне ведення бізнесу; діяльність у громадах; місцеве самоврядування; сортування сміття та турбота про екологію; цифрова безпека; інклюзія, різноманіття, мультикультурність та поліконфесійність; економічна та фінансова грамотність; медіаграмотність та інформаційна стійкість; ревіталізація просторів; безпечні міста; меморіалізація; молодіжні стартапи; крафтові виробництва; наукові відкриття; архітектурна доступність міст; розвінчування міфів про психологію; особисті історії мовної трансформації; мова молоді та нові культурні коди та інші теми.

Як повідомлялося, Міністерство культури 3 квітня дало старт подачі конкурсних заявок за ініціативою зі створення українського культурного продукту (раніше "1000 годин українського контенту", тепер – "Тисячовесна").

На реалізацію цієї програми в державному бюджеті на 2026 рік передбачено 4 млрд грн. За словами віцепрем’єр-міністерки з гуманітарної політики – міністерки культури України Тетяни Бережної, у цьому році на програму "Тисячовесна" максимально буде виділено 80% від 4 млрд грн, тобто 3,2 млрд грн.

Бережна також повідомила, що міністерство пропонуватиме закласти кошти на програму "Тисячовесна" в державному бюджеті на 2027 рік.

У лютому Бережна анонсувала запуск в 2026 році програми "єКнига" для батьків новонароджених, розширення вікового діапазону на молодих людей до 22 років, поповнення бібліотечних фондів у співфінансуванні з громадами і надання субсидії на оренду приміщень для книгарень.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА