Колонки

Доступне житло для українців: як і коли запрацює програма

Олена Шуляк, народний депутат України IX скликання, заступник  голови фракції "Слуга народу"

 

Цього тижня Верховна Рада зробила ще один крок на підтримку президентської програми доступного житла. За законопроєкт № 5308 у першому читанні проголосували 263 народних депутати. Як одна з ініціаторів законопроєкту розповім про те, чому цей документ важливий, і як вплине на життя українців та будівельну галузь.

Про що закон?

Житлові проблеми ніколи не втрачають своєї актуальності для українців. Тисячі сімей потребують доступного житла — за даними Держстату за 2020 рік 60 % міського населення проживає в перенаселеному житлі. Згідно з тематичним опитуванням, проведеним дослідницькою агенцією Info Sapiens у 2019 році, 82 % українців вважають, що для розв’язання житлового питання потрібна доступна іпотека. Більшість українців прагнуть мати житло в приватній власності і вважають, що держава має сприяти розв’язанню житлових проблем.

Завдяки прийняттю вже згаданого закону прогнозується, що вже до кінця року буде видано 8 тис. іпотечних кредитів і 12 тис. квартир у фінансовий лізинг. Але ще більш важливо, що надалі кількість людей, що зможуть скористатися програмою має зростати з кожним роком.

Як працюватиме програма?

Законопроєкт передбачає зміни до державного бюджету України. Завдяки випуску цінних паперів (ОВДП) на 20 млрд грн стане можливим повноцінний запуск єдиної потужної інституції — ПрАТ «Укрфінжитло». Воно буде втілювати в життя державну політику в галузі й матиме необхідний ресурс, щоб реалізовувати програми забезпечення житлом.

Запуск роботи Укрфінжитло — другий етап впровадження президентської програми «Доступна іпотека». На цьому етапі Укрфінжитло надаватиме українцям дві головні послуги:

Доступне житло: досвід світу

Розвитку іпотеки, програми соціального житла, будівництво доступного житла — ці та інші інструменти широко використовують уряди багатьох країн. У розвинених країнах розповсюдженою є ситуація, коли набагато більше людей проживають у житлі, взятому в іпотеку або в оренду, ніж у повністю власному житлі. Широко розповсюджені створені державою організації, що забезпечують стабільність та доступності ринку іпотечного кредитування: федеральні іпотечні асоціації Fannie Mae та Freddie Mac у США (понад 60 % американських домогосподарств використовують іпотечне житлове кредитування), Корейська житлова фінансова корпорація в Південній Кореї (за перші 10 років роботи надала допомогу майже 1 млн сімей) тощо.

Потужний іпотечний ринок потрібен не лише для задоволення соціальних потреб громадян, але і для стимуляції економіки й, зокрема, будівельної галузі.

Пріоритетна ціль доступне житло для всіх, хто його потребує

Доступне житло для українців в пріоритеті як ремонт та будівництво об’єктів інфраструктури в рамках “Великого будівництва”. Масштабна житлова програма допоможе запустити процес реконструкції та реновації житлового фонду, стимулюватиме нове житлове будівництво, а це історія не лише про забезпечення українців дахом над головою, а й про істотний ріст нашої економіки. Вже зараз ми впроваджуємо й інші стимули розвитку будівельної галузі, зокрема — докорінно реформуємо сферу державного архітектурно-будівельного контролю. Переведення всіх дозвільних процедур у нашу єдину електронну будівельну систему та оптимізація    системи контролю — усе це допоможе прибрати корупцію, незаконні та хаотичні забудови, знизити вартість будівництва та ціни на нерухомість. Все це в комплексі перевтілить ринок житлового будівництва й допоможе українським сім’ям нарешті придбати омріяне житло на доступних умовах.

 

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Вдома краще!
18:03, 30.05.2022

ОСТАННЄ